Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

BLOGLAR

Nariman Celâl, fotokollaj

Qırım.Aqiqat Qırımda apiske alınğan qırımtatar faali, siyasetçi ve jurnalist Nariman Celâlnıñ (vesiqalarda – Celâlovnıñ) beyanatlarını derc ete

Rusiye akimiyeti işğal etilgen Qırımda azatlıqtan qalğan şeylerni bastırmağa devam ete.

Kene mustaqil qırımlı advokatlar basqığa oğradı: Edem Semedlâyev, Nazim Şeyhmambetov, Emine Avamileva ve Ayder Azamatov.

Qırımlı advokat Edem Semedlâyev ve Rusiye polisiniñ hadimi. Arhiv fotoresimu
Qırımlı advokat Edem Semedlâyev ve Rusiye polisiniñ hadimi. Arhiv fotoresimu

Bu cedvel daa bitmedi.

Rusiyeniñ, hususan arbiy istilâsınıñ qurbanı olğan Ukraina vatandaşları ne qadar çoq olsa, mustaqil advokatlarnıñ işi o qadar kerek.

Qırımtatar faali Nariman Celâlnıñ apishaneden yazğanları, 2022 senesi mayısnıñ 30-ı
Qırımtatar faali Nariman Celâlnıñ apishaneden yazğanları, 2022 senesi mayısnıñ 30-ı

Olar daa çoq Rusiye akimiyetiniñ repressiyalarına oğratıla.

Amma mında Kremlniñ zayıflığı, özü başlatqan istilâiy areketleriniñ aqibetlerine adekvat, medeniyetli bir şekilde cevap berip olamağanı yahşı körüne.

Nariman Celâl, 2022 senesi mayısnıñ 30-ı

Qırımda apiske alınğan qırımtatar faali, siyasetçi ve jurnalist Nariman Celâlnıñ beyanatını advokat Nikolay Polozov Facebook saifesinde derc etti.

MALÜMAT: Qırımda mayısnıñ 26-ndan başlap dört qırımlı advokat tutuldı. Başta advokat Edem Semedlâyev tutuldı, onı Facebook qullanıcısı tarafından Rusiye Federatsiyası ordusınıñ Ukrainada yapqanlarına dair paylaşuvda qayd etilgeni içün Rusiye ordusını «itibardan tüşürgeninde» qabaatladılar.

Mayısnıñ 27-nde Rusiye kontrolindeki Aqmescitniñ Merkeziy rayon mahkemesi qırımlı advokat Nazim Şeyhmambetovnı sekiz künge idariy apiske aldı. Şeyhmambetovnı qorumaq içün mahkemege kelgen advokatlar Ayder Azamatov ve Emine Avamileva da Rusiye uquq qoruyıcıları tarafından tutuldı.

Mayısnıñ 29-nda Rusiye kontrolindeki mahkeme advokat Emine Avamilevanı beş künge apiske aldı. 8 künge apiske alınğan Ayder Azamatov kibi o da 2021 senesi oktâbrniñ 25-nde zenaatdaşları Edem Semedlâyevni polis bölüginiñ binası ögünde qoruğanda cemaat nizamını bozğan (İdariy uquq bozuvları kodeksiniñ 20.2.2 maddesiniñ 1-inci qısmı) vatandaşlarnıñ cemaat yerlerinde aynı vaqıtta kütleviy bulunğanını teşkil etkeninde qabaatlandı.

Bir sıra aq qorçalayıcı teşkilâtı qırımlı advokatlarnıñ tutuluvını izaatlap, bunı «daa bir repressiya dalğası» dep adlandırdı. ABD OSCE missiyası Qırımda mustaqil advokatlarnı taqip etüv siyasetini toqtatmağa çağırdı. Semedlâyevniñ apiske alınmasını Büyük Britaniyanıñ Ukraina elçihanesi ve Çeh Cumhuriyeti elçihanesi takbih ettiler. Ukraina Tış işler nazirligi Edem Semedlâyevniñ apiske alınğanını «iş aqlarınıñ bozuluvı» ve «basqı» dep adlandırdı.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnıküzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://krymrcriywdcchs.azureedge.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Qırımlı jurnalist ve faallerniñ evlerinde keçirilgen tintüvler

2014 senesi baarde Qırımnıñ Rusiye işğalinden soñ yarımadada Rusiye quvetçileri mustaqil jurnalist, vatandaş faalleri, qırımtatar milliy areketiniñ faalleri, Qırımtatar Milliy Meclisiniñ azaları ve Rusiyede yasaqlanğan «Hizb ut-Tahrir» ve «Tebliğ Cemaatı» teşkilâtlarınen alâqaları bar olğanından şübheli sayılğan insanlarnı apiske alıp başladı.

Anğara köyündeki «gaz borusında diversiya» davası

Sentâbrniñ 3-4-nde Qırımda Rusiye quvetçileri tintüvler keçirip, beş insannı tuttı. Olar arasında qırımtatar siyasetçisi ve faali Nariman Celâl bar. Eki doğmuş qardaşlar Aziz ve Asan Ahtemovlar eki ayğa apiske alındı, Azizniñ babası Eskender Ahtemov 10 künge apiske alındı. Asan Ahtemovnıñ qardaşı Arsen 15 künge apiske alındı. Kreml kontrolindeki Kiyev rayon mahkemesi qırımtatar siyasetçisi ve faali Nariman Celâlnı eki ayğa – noyabrniñ 4-ne qadar apiske aldı. Nariman Celâl bütün qabaatlavlarnı inkâr ete.

Sentâbrniñ 7-nde TASS Rusiye malümat agentilgi Rusiye FSB-sine atfı etip, Aqmescit civarındaki Anğara (Perevalnoye) köyü yaqınlarında gaz borusında diversiya yapqanından şübheli sayılğanlar qabaatını itiraf etkenler, dep bildirdi. FSB yayınlağan videoda eki ekrek kimden talimat alğanlarını ve Anğara köyünde gaz borusınıñ patlatılmasını nasıl teşkil etkenlerini tafsilâtlı aytıp berdi.

FSB, diversiyanı Ukraina Mudafaa nazirliginiñ Baş istihbarat idaresi teşkil etti, dep israr ete.

Ukraina Mudafaa nazirliginiñ baş istihbarat idaresi Rusiye FSBsiniñ qabaatlavını «bir maqsadı olğan provokatsiya» olaraq köre.

Ukraina akimiyeti qırımtatar faalleriniñ tutuluvı ve apiske alınuvını avgustnıñ 23-nde Kyivde keçirilgen «Qırım platformasınıñ» sammitinen bağlay.

Ukraina ombudsmanı Lüdmila Denisova Qırımda insanlarnıñ apiske alınması sebebinden BM İnsan aqları Yuqarı komissarı Michelle Bacheletke muracaat etti.

Sentâbrniñ 3-4-nde Qırımdaki faallerniñ evlerinde keçirilgen tintüvler ve tutuvlardan soñ Qırım Muhtar Cumhuriyeti ve Aqyar prokuraturası cinaiy tahqiqat başlattı.

Server Mustafayev

Bütün ürmetli jurnalist toplulığına menim samimiy selâmlarım! Tecavuzcınıñ apishanesine qapatıluv, tuvğan Qırımdan sürgün etilüv ve RF akimiyetiniñ yalanlarınıñ üstüni açqan meni ve diger qırımtatarlarnı, faallerni, vatandaş jurnalistlerini etraf müitten ayıruv ıntıluvlarına baqmadan, Rusiye akimiyetiniñ ve Qırımdaki işğalci başlıqlarnıñ memnüniyetsizligi altına oğranlarnıñ sıraları epimiz içün qıymetli olğan adamlar ve zenaatdaşlar, şu cümleden ihtisasiy jurnalistler ile tolğanını eşitemiz. Olar yarımadamızda açıq kök astında balaban bir apishanege tüşken Qırımnıñ, qırımtatar halqınıñ, Ukrayina vatandaşlarınıñ kerçek vaziyetini aydınlatalar.

Sizni samimiy, merametli, telükeniñ kenarında çalışap olğan jurnalistler kibi hatırlaymız. Siz defalarca tintüvler, yaqalavlar yerlerinde, Qırım MTİ binalarında oldıñız. Diger qırımtatar faalleri ile beraber Kremlniñ bir çoq siyasiy mabüs ailelerinde oldıñız, babasız qalğan balalar er biriñizni pek yahşı tanıylar.

Bütün bular sizni toqtatmay ve öz işiñizni, yani dünyağa tecavuzcınıñ gizlemege tırışqan propagandasınıñ akis tarafını namusnen köstermege keder etmey.

RF propagandacıları yalanğa millionlar masraf eteler, biz ise sadece aqiqatnı aytmalımız

Çoquñız artıq Qırımğa barıp olamay, amma faaliyetiñizde siziñ saylağan yolnıñ doğru olğanını bu pek yahşı köstere. RF propagandacıları yalanğa millionlar masraf eteler, biz ise sadece aqiqatnı aytmalımız. Qalğanını siyasetçiler yapmalı. Bunı Taras İbragimov, Anton Naumlük, Alöna Savçuk, Nikolay Semena, Gülsum Halilova, Alina Smutko, Aleksandra Yefimenko ​ve diger bir çoq meslekdeşim pek yahşı bile. Şimdi er biriñizniñ adını atmağanımnı bağışlañız. Amma şimdi menim tarafımdan qayd etilgenler bütün bularnı öz başından keçirdiler. Belki de er biriniñ soyadı yoq, amma men mecburen Qırımdan ketken er bir jurnalistke muracaat etem.

Zenaatdaşlarım! Bu dımlı, qaranlıq odalarda oturıp, mındaki lezetsiz şorbalarnı aşap, SİZO müdiriyeti, konvoy, mahkemeciler, prokurorlar tarafından insaniyetsiz davranuvğa sabr ile dayanıp, biz tebessüm, samimet ile dostluğımıznı ve leyhalarımıznı hatırlaymız.

Muvaqqat tutuv izolâtorlarından çıqqanlarnı qarşılağanımız, bayramlarnı qayd etkenimiz aqlımda. İmkân olsa, aqsızlıqqa, yalan qabaatlavlarğa qarşı bu zorbalıqsız, tınç küreş yolunı memnüniyet ile tekrarlarım.

Siz de iç bir şeyge peyşman olmağanıñızğa ve Qırımnı, qırımtatarlarnı ve faallerni öz ayatıñıznıñ parlaq daqqaları kibi aqlıñızda tutucağıñızğa inanamız.

Bundan ğayrı, Ukrayina TİN, EN Ukraine, ZMINA teşekkür etmege ve bunıñ ne qadar müim olğanına diqqat çekmege isteyim.

Ebediylik kibi is etilgen bu sekiz yıl içinde biz bayağı şey başımızdan keçirdik, amma bizim yolumız daa soñuna kelmedi. Ruhtan tüşmemek, ğayret etmek ve ep ileri ketmek ğayet müimdir.

Bu kibi yasaqlar, sıñırlavlar yolumız doğru olğanına isbatlay.

Birisini tevqif etseler, ketmege mecbur etseler bile, onıñ yerine başqası kele

Bizim birdemligimiz Rusiyeniñ imza atqan halqara añlaşmalarnı (qanunlarnı) körmemezlikke urmağa ve esas maqsadına (er kesni sustırmağa) irişmege bermey. Birisini tevqif etseler, ketmege mecbur etseler bile, onıñ yerine başqası kele.

Toqtamaycağımızğa eminim. İstegen yolnı tapar, istemegen sebepler qıdırır. Er birimiz öz misalinde divarlar, apishaneler, yasaqlar küreşni devam ettirmek içün mania olmamağanını köstere.

"Birlikte quvet!" bu "Qırım birdemliginiñ" şiarıdır.

Serbest Qırımda körüşkence!

«Fikir» rubrikasında ifadelengen fikir-tüşünceler müelliflerniñ noqta-i nazarını aks ettirip, muarririyetniñ baqışlarınen bir olmaması mumkün

Server Mustafayev, Ukrayina vatandaşı, jurnalist, Kreml siyasiy mabüsi

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnıküzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://krymrcriywdcchs.azureedge.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

Daa yüklemek

XS
SM
MD
LG